A Brexit egy szélesebb jelenség tünete, melyet európai válságnak lehet nevezni – mondta Jarosław Kaczyński, a lengyel kormánypárt elnöke kedden a lengyelországi Krynicában, ahol a nemzetközi gazdasági fórumon közös panelbeszélgetésen vett részt Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.
Jogos a kérdés, hogy az Európai Unió (EU) elhagyásáról döntő brit népszavazás eredménye „kivétel vagy egy tünet-e?” – mondta a Jog és Igazságosság párt elnöke, majd a több nyugat-európai országban jelentkező EU-ellenes mozgalmakra utalva úgy fogalmazott: „a Brexit egy szélesebb jelenség része, amelyet az európai tudat válságának lehet nevezni”.
Változtatás kell: ideológiai ellenforradalom
A politikus az uniót ért válságokat sorolva kitért a 2008-as – hatásaiban máig érezhető – gazdasági válságra, az euróövezeti válságra, valamint az Európa északi és déli része között fennálló feszültségekre. Rámutatott az EU-nak a migrációs válsággal szembeni „tanácstalanságára”.
Kaczyński szerint az EU-t érő válságokkal szemben „az egyetlen alternatíva a változtatás”. A kontinensen az európai alapértékeket felújító „ideológiai ellenforradalmat” sürgette. A kulturális ellenforradalom „arra fog bennünket emlékeztetni, hogy Európa gazdagsága az európai nemzetek kulturális gazdagságában rejlik” – mondta.
A PiS elnöke kiállt az EU-n belüli intézményi változások, az uniós döntéshozatali folyamatok megreformálása mellett is, és szükségesnek nevezte ezekben a nemzetállamok szerepének megerősítését.
Lengyel érték: vállalkozói képesség
Lengyelország ezeket a változásokat – átgondolt célokkal és eszközökkel – kezdeményezni szeretné – szögezte le a lengyel politikus. A beszélgetés gazdasági témákról szóló részében Kaczyński aláhúzta: a globalizáció ellenére a világban továbbra is a nemzeti gazdaságok versenyeznek egymással.
A lengyel gazdaság fő mozgatóerejének a PiS elnöke a lengyelek vállalkozói képességét nevezte. Mint mondta, a 90-es évek fellendülése után jelenleg „a kapitalizmus második hullámára” van szükség. Ezt Kaczyński szerint az államnak is részben ösztönöznie kellene, többek között „a tőke repolonizációja” révén.
(MTI)